Ciklus radionica Frame Druma u KCMu
Počinje drugi ciklus radionica Frame Druma namijenjen svima koje zanimaju orijentalni ritmovi i njihove vremenske i geografske derivacije.
Frame drum je krovni naziv za vjerojatno najstariji oblik bubnja na svijetu. Ovisno o kulturi u kojoj se razvio, razlikuje se po nazivu, obliku, zvuku i tehnici sviranja. U porodicu Frame druma spadaju def, daire, tamburin, tambourim, pandeiro, tamburello, tar, daf, bodhran, bendir, šamanski bubnjevi, kandjira....
Na ovoj radionici bavit ćemo tehnikom koja počiva na školi Glen Veleza, jednog od najvažnijih udaraljkaša kada je u pitanju inovativnost i popularizacija Frame druma, i to sjedeće tehnike sviranja. Tehnika objedinjuje elemente tarabuke, tombaka, iranskog dafa i indijske kanjire.
Na radionici ćemo kroz jednostavne ritmove usvojiti osnovne udarce na Frame Drumu, baviti se i kompleksnijim rimičkim kompozicijama, poliritmijom, polimetrijom, improvizacijom, a prije svega slušanjem.
U ovom ciklusu polaznici i polaznice se mogu birati između dva stupnja, početnog i naprednog. Početni stupanj namijenjen je svima zainteresiranima, bez obzira na prethodno znanje i iskustvo, dok je za napredni stupanj potrebno poznavati osnovnu tehniku sviranja frame druma.
Za radionicu je poželjno imati svoj instrument, ali ne i nužno, postoji određen broj bubnjeva za posudbu.
Termini*:
30.09. – 16.12.
Početni stupanj
Ponedjeljkom od 18.00 – 19.30
Napredni stupanj
Srijedom od 18.00 – 19.30
Kulturni centar Mesnička 28
Cijena radionice 500kn, za studente i nezaposlene 400kn.
mogućnost plaćanja u 2 rate
*napredni stupanj počinje u srijedu 02.10.
obavezne prijave na:
O voditelju:
Nenad Kovačić - glazbenik, udaraljkaš, živi i djeluje u Zagrebu kao član bendova Antenat, Sevdah Takht Damira Imamovića, Afion, Truth≠Tribe, Mimika te kao autor kazališne i filmske glazbe.
Od 2008. godine vodi radionice zapadnoafričkih ritmova i tehnike sviranja Djembe bubnja, o čijoj je tradiciji učio od najvećih živućih majstora u Gvineji, Maliju i Burkini Faso.
Sa Frame Drumom se susreće prije desetak godina u bendu Afion. Kroz godine sviranja sâm svladava tehniku, naravno uz pomoć iskusnijih udaraljkaša/ica koje sreće po radionicama, druženjima, sessionima u raznim kutevima svijeta.
2016. i 2019. odlazi na masterclass ‘Frame Druma Italia’, gdje je pohađao radionice velikih majstora: Glen Veleza i Zohar Fresca. 2018. sudionik je sličnog događaja u Njemačkoj – ‘Tamburi Mundi’, gdje je ponovo pohađao radionice Zohar Fresca i Andree Picconi.